Polerowanie srebrnej biżuterii


Srebro próby 925 jest bardzo odporne i zachowuje wspaniały blask, ale reakcje chemiczne z powietrzem mogą przyczynić się do jego matowienia i odbarwiania. Regularne czyszczenie tkaniną do polerowania srebra uchroni je przed matowieniem i zachowa piękny wysoki połysk srebra, ale nie usunie zadrapań.

Czyszczenie biżuterii


W przypadku większości biżuterii najbezpieczniejsze jest czyszczenie delikatnym mydłem w płynie i letnią wodą przy użyciu niewielkiej, miękkiej szczotki. Szczoteczki do zębów idealne się do tego nadają, gdyż docierają do trudno dostępnych miejsc. Jeżeli biżuteria jest bardzo zabrudzona, należy namoczyć ją przez 10 minut, a następnie przepłukać czystą wodą i osuszyć miękką, czystą szmatką.

Płyny i roztwory do czyszczenia srebra


Nie zaleca się czyszczenia biżuterii przy pomocy kąpieli do srebra, ponieważ mogą one zniszczyć oksydowane detale, które ozdabiają wiele produktów marki PANDORA. Kąpiele do czyszczenia srebra mogą również uszkodzić naszyjniki i bransoletki, gdyż nawet najmniejsza pozostałość roztworu w zapięciu czy łańcuszku ostatecznie pogorszy stan biżuterii.

Oksydowane srebro standardowe


Należy unikać intensywnego polerowania oksydowanego srebra, ponieważ może dojść do uszkodzenia wykończeń w stylu vintage i detali wzoru. Płyny i roztwory do czyszczenia srebra oraz czyszczenie ultradźwiękami nie są odpowiednie dla oksydowanego srebra oraz srebrnej biżuterii z oksydowanymi detalami. Wraz z upływem czasu efekt oksydacji w naturalny sposób słabnie, ale złotnik może go przywrócić.

Biżuteria platerowana


Biżuterię platerowaną należy delikatnie przecierać czystą tkaniną, aby zachować pokrycie powierzchni. Intensywne polerowanie, płyny do czyszczenia srebra i czyszczenie ultradźwiękami mogą zniszczyć jej powłokę. Należy chronić ją przed kontaktem z chropowatymi i szorstkimi powierzchniami. Ścieranie się z czasem platerowanej warstwy to normalne zjawisko. Nowe platerowanie można wykonać u złotnika.

Ochrona biżuterii


Wilgotne, mokre i ciepłe środowisko, a także pot przyczyniają się do matowienia biżuterii, więc nie należy nosić jej w kąpieli, saunie, podczas pływania czy uprawiania sportów. Kosmetyki do makijażu, kremy, lakiery do włosów i chemia gospodarcza mogą przyspieszyć matowienie. Dobrą zasadą jest zakładanie biżuterii na samym końcu, po ubraniu się i zrobieniu makijażu.

Przechowywanie biżuterii


Aby unikać zadrapań i uszkodzeń, należy przechowywać biżuterię pojedynczo w sakiewkach zapobiegających matowieniu lub w osobnych przedziałach pudełka na biżuterię. Należy pamiętać, że pudełka PANDORA nie chronią przed matowieniem, gdyż nie są hermetyczne. Można dodatkowo umieszczać biżuterię w torebkach strunowych i używać żelu krzemionkowego wchłaniającego wilgoć oraz pasków spowalniających proces matowienia.

Czyszczenie ultradźwiękami


W przypadku czyszczenia ultradźwiękami należy zawsze postępować ostrożnie i stosować właściwy roztwór czyszczący w odpowiedniej temperaturze. Jest to idealny sposób czyszczenia w przypadku prostej metalowej biżuterii (poza oksydowanym srebrem) i wyrobów platerowanych. W przypadku biżuterii wysadzanej kamieniami należy stosować się do instrukcji dotyczących konkretnego kamienia. Nie należy czyścić w ten sposób drewna, skóry ani szkła.

Czyszczenie domowymi sposobami


Domowe sposoby takie jak czyszczenie za pomocą pasty do zębów, sody oczyszczonej itp. mogą wydawać się dobrym rozwiązaniem, ale nie zaleca się ich, ponieważ mogą trwale uszkodzić biżuterię. Przykładowo pasta do zębów ma właściwości ścierne, a soda kwasowe, więc obie te substancje mogą uszkodzić powierzchnię metali szlachetnych.

Szkło


Szkło można przecierać codziennie miękką, pozbawioną kłaczków tkaniną. Do czyszczenia należy użyć letniej wody i łagodnego mydła w płynie, a następnie wypłukać i wytrzeć do sucha miękką tkaniną. Jeżeli szkło stanie się "mętne" lub matowe, należy wetrzeć w nie przy pomocy miękkiej szmatki kroplę oleju mineralnego, a następnie wytrzeć czystą tkaniną do sucha. Tkanin do polerowania nasączonych środkami chemicznymi można używać tylko do czyszczenie metalu. Nie należy czyścić przy pomocy ultradźwięków ani kąpieli do srebra.

Skóra


Skóra jest produktem naturalnym i w ramach codziennej pielęgnacji najlepiej przecierać ją miękką, suchą tkaniną. Woda i mocne detergenty usuwają naturalne oleje i sprawiają, że skórzane elementy stają się sztywne i popękane, zaś łagodne, niechemiczne środki czyszczące jak mydło do siodeł sprawdzają się doskonale. Plamy należy natychmiast usuwać, aby nie dopuścić do powstania trwałego śladu; elementy skórzane należy przechowywać z dala od źródeł ciepła.

Drewno


Drewniane charmsy wykonane są z odpornych, trwałych gatunków drewna i zabezpieczone lakierem lecz, podobnie jak z pozostałymi produktami pochodzenia naturalnego, należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Powinno się chronić je przed kontaktem z szorstkimi powierzchniami i nie wystawiać na działanie perfum, kremów, mydła lub środków do czyszczenia srebra, ponieważ mogą one zetrzeć lub odbarwić lakier ochronny. Biżuterię należy zdjąć przed kąpielą lub pływaniem.

Tkanina


Włókna materiałowych bransoletek mogą ulec w czasie noszenia niewielkiej zmianie. Zanurzenie ich w wodzie może je zniszczyć lub odbarwić. Należy chronić je przed kontaktem z kosmetykami do makijażu, lakierem do włosów, kremami i perfumami oraz nie czyścić ich ultradźwiękami. Bransoletek z makramy nie należy nosić podczas kąpieli, pływania i zmywania naczyń. Gwarancja nie pokrywa normalnego zużycia produktu.

Silikon


Biżuterii z silikonowym insertem nie należy czyścić płynem lub kapielą do czyszczenia srebra ani narażać na szok termiczny, gdyż może to rozmiękczyć silikonowe elementy i obluzować ich zacisk na łańcuszku. Charmsów wykonanych w całości z kamieni nie należy upuszczać na twarde powierzchnie ani narażać na uderzenia. Charmsów z kolekcji Moments nie należy używać z bransoletkami z kolekcji Essence. Gwarancja nie pokrywa uszkodzeń powstałych w wyniku niewłaściwego użytkowania biżuterii.